Медіагігієна під час пандемії COVID-19
Пандемія ще більше загострює проблему, яка давно процвітала в соціальних мережах.
Міжнародна статистика свідчить що досвідченому маніпулятору потрібно лише 18 хвилин на те, щоби спонукати дитину надіслати свої інтимні селфі незнайомцю.
Перше надіслане фото — гачок, за яким починається шантаж, із якого дитина не зможе вибратися самотужки. Лунають погрози розповсюдити фотографії в соціальних мережах або ж розіслати фото знайомим. Шахраї вимагають нові фото або ж гроші за нерозповсюдження інформації
Подібна експлуатація та шантаж тривають місяцями. Статистика американської організації говорить: 62 % дітей слухаються зловмисників, а у 68 % випадків вимоги лише збільшуються. У дітей починають вимагати гроші чи навіть зустрічі.
Під час епідемії проблема загострилась. Нині як діти, так і злочинці сидять в інтернеті ще більше. І ЄС б’є на сполох: точних цифр ще немає, але правоохоронні органи зафіксували збільшення статистики сексуальних кіберзлочинів.
Які діти схильні потрапити в пастку сексуального насильства в інтернеті? Все можна звести до якоїсь загальної характеристики. Все залежить від обставин, умов життя дитини та різних факторів. Сьогодні є розповсюдженим обмін фото з коханою людиною. Однак існує небезпека: кохана людина може на вас образитися та викласти ці фото в соціальні мережі будь-якої миті; вашу сторінку можуть зламати та побачити ці фото; кохана людина може показати ваші світлини своєму другові або втратити свій телефон і ваші фото опиняться в Інтернеті.
Такі ситуації часто призводять до цькування в онлайн та офлайн житті. Крім того вони заважають вступу на бажане навчання та пошуку роботи, бо будь-яка інформація може миттєво розповсюджуватися на великий загал, але повністю видалити її з Інтернету зазвичай неможливо.
Навіть якщо світлини не стали всім доступні, відправник постійно відчуває напругу та небезпеку, переживає, що хтось дізнається про ці зображення. Це впливає на його здоров’я, успіхи в навчанні та відносини з однолітками. У випадку погроз слід припинити листування; не надсилати фото чи гроші і тим більше не зустрічатися зі злочинцем у реальному житті; зробити копію всього листування; звернутися до довіреного дорослого (рідних, вчителя, шкільного психолога або соціального педагога у школі); звернутися разом у поліцію.
Якщо потрібна допомога, та важко розповісти дорослим, то звернутися на дитячу гарячу лінію 116 111.
Важливо повідомити в поліцію як для власного захисту, такі для захисту ваших однолітків. Адже злочинці завжди ведуть спілкування з багатьма підлітками, та не у всіх вистачає сміливості це припинити й попросити про допомогу. Тому деякі діти надсилають ще більше інтимних світлин, перераховують гроші чи погоджуються на зустрічі.
Важливим завданням для дорослих (якщо вони вже дозволяють дітям користуватися пристроями) – розповідати, як в інтернеті залишатися в безпеці, які існують небезпеки та як їх попереджати.
Детальніше на блозі: https://chikunl.blogspot.com/ Що робити, якщо дітям загрожує онлайн-небезпека
Корисна література: Тетяна Щербаченко Як не заблукати в павутинні
на сайті: Лабораторія психології масової комунікації та медіаосвіти ІСПП НАПН України http://mediaosvita.org.ua/uk/
Практичний психолог Людмила Чикун
|